Ofta frågat

Får man lägga text på ett illustrerat verk? Och får bilden beskäras?
Enligt § 3 i upphovsrättslagen får verk inte återges på ett sätt som kränker upphovsmannens konstnärliga egenart. Att lägga en text på en bild eller att beskära bilden kan kränka bildkonstnärens moraliska rättigheter. Därför måste man få bildkonstnärens tillstånd för en sådan användning.
18

Hittar du inte det du söker?

Har du några frågor eller vill du ge oss feedback? Skicka respons till oss på nedanstående blankett!  Vi försöker att svara till ditt meddelande så snabbt som möjligt. Innan du skickar iväg formulären, kolla ännu om svaret på din fråga finns redan på Ofta frågat.

De fält som är markerade med en asterisk är obligatoriska.

Respons

Ris eller ros? Kommentarer eller förslag? Skicka respons till oss på nedanstående blankett. De fält som är markerade med en asterisk är obligatoriska.

Månadens fråga

Får man lägga text på ett illustrerat verk? Och får bilden beskäras? ›

Populär

Behöver jag ett tillstånd för att använda film i undervisningen? ›

Behöver jag ett tillstånd för att använda film i undervisningen? ›

Behöver jag ett tillstånd för att använda film i undervisningen? ›